Stare Miasto w Szanghaju.

Przyjazd naszej koleżanki z Polski, stał się dla nas pretekstem do kolejnej wizyty w Szanghaju. O dziwo, tym razem miasto zrobiło na nas o wiele większe wrażenie niż ostatnio.

Stare Miasto zachwyciło architekturą, klimatyczną świątynią i pięknym ogrodem. Dzielnica francuska sprawiła, że poczuliśmy się jak w Europie. The Bund oglądany nocą, z przeciwnego brzegu rzeki Huangpu, dzięki oświetleniu pięknie komponował się z nowoczesną architekturą. Wieżowce na przeciwko, z Oriental Pearl Tower na czele, tym razem troszkę mniej przysłonięte smogiem, wydały się większe i bardziej imponujące. Natomiast ogromne, ciemne barki, co rusz przemykające rzeką, wzbudzały poczucie tajemniczości.

Szanghaj jest fajny i da się lubić! Myślę, że będziemy chętnie tam wracać. Mam tylko nadzieję, że będą kolejne okazje.

A oto, co zobaczyliśmy na pięknym Starym Mieście:

Shanghai City God Temple.

Pomimo tego, że świątyń widzieliśmy już naprawdę wiele, niektóre wciąż potrafią nas zachwycić. Nie inaczej było w przypadku Shanghai City God Temple.

Jedną z pierwszych rzeczy, które zwróciły naszą uwagę, były dachy. Chińskim dachom zawsze i wszędzie poświęcamy dużo uwagi, gdyż są niesamowite i w większości przypadków, jedyne w swoim rodzaju. Nigdy nie wiadomo jaką figurę, zwierzę czy ornament na nich znajdziemy. Tym razem, były na nich wyrzeźbione całe, ogromne sceny! Czegoś takiego dotychczas nie widzieliśmy.

W świątyni było również mnóstwo przepięknych, kolorowych i przede wszystkim, zadbanych figur. Poza tym, mieliśmy dużo szczęścia, gdyż trafiliśmy na modły okraszone grą na instrumentach.

A co do historii tego miejsca, to jest oczywiście bardzo długa, liczy sobie 600 lat. Świątynia powstała za czasów Dynastii Ming, w okresie Yongle. W 1966 roku została zamknięta, a ponownie otworzono ją dopiero w 1994 roku. Poświęcona jest Bogu Cheng Huang Qin Yubo. Tytuł ten (City God of Shanghai) został mu nadany pośmiertnie, przez cesarza i jest on odpowiedzialny za ochronę miasta, życie i dobrobyt ludzi, zdrowie i bezpieczeństwo.

DSC_0230 DSC_0254DSC_0251 DSC_0259DSC_0294

Yuyuan (Yu Garden).

Z ogrodem Yuyuan nie wiązałam wielkich nadziei. Długo zastanawiałam się, czy w ogóle powinniśmy tam iść. Mieszkamy w Suzhou, mieście słynącym z klasycznych ogrodów, których w sumie widzieliśmy do tej pory dziewięc i nie sądziłam, że ten będzie w stanie nas zachwycić, czy też czymkolwiek zaskoczyć. Szczerze mówiąc, obawiałam się, że jest przereklamowany, … a tu ……… kolejna niespodzianka.

Przede wszystkim, ogród jest bardzo przytulny i dobrze zagospodarowany. Nie ma dużych, pustych przestrzeni, jest za to mnóstwo zakamarków. Dużo tam wody i pływających w niej ryb oraz żółwi, które można podziwiać z pawilonów i mostków. Tradycyjnie, nie brakuje również przedziwnych form skalnych.

Ale najbardziej zachwycający, jest ogromny smok na jednym z murów. Jego ciało tworzy z murem całość. Piękne dachówki sprawiają wrażenie łusek na grzbiecie, a na głowie pełno ciekawych detali. Osobiście nie mogłam się napatrzeć. To zdecydowanie najciekawszy element jaki widzieliśmy do tej pory w klasycznych ogrodach.

Na koniec dodam jeszcze tylko, że ogród wybudowano w XVI wieku. Jego właścicielem był Pan Yunduan, komisarz prowincji Sichuan.

DSC_0339 DSC_0378

4 przemyślenia na temat “Stare Miasto w Szanghaju.”

 1. ~kopieniec pisze:

  Bardzo fajna wycieczka, kultura azjatycka jest bardzo interesująca. Również mam nadzieję że kiedyś uda mi się odwiedzić tamte rejony, szczególnie te górskie ponieważ mają tam na prawdo bardzo piękne krajobrazy ;) Pozdrawiam !

 2. Niesamowicie, musi być tam na prawdę bardzo pięknie. Mam nadzieję że uda mi się kiedyś wyruszyć w taką podróż ;) Pozdrawiam gorąco !

 3. Anonim pisze:

  What a delightful garden, could be improved with a few gnomes but they did very well with what they had. I’d give it a 7/10.

  1. malgorzatakluch pisze:

   Ha ha ha Simon! funny as always! although, I agree that a few gnomes would be a great addition :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>